Südame- ja veresoonkonnahaigusedTerve süda − kogu eluks. Tervislik toitumine ja elustiil aitavad võidelda südamehaigustega.

Kui sul on diagnoositud südamehaigus, kõrge vererõhk või kõrge kolesterooli tase või kui sinu suguvõsas on neid haigusi varem esinenud, on õige aeg muuta oma harjumusi.

Meie aitame sind. Õpetame, kuidas tervislikult toituda;  teha vahet headel ja halbadel rasvadel; piirata soolatarbimist; suurendada kiudainete tarbimist. Vajaduse korral koostame personaalse toitumiskava ja aitame kehakaalu kontrolli alla saada.

 

Mõisted


Hüperlipideemia

See on seisund, mille korral on veres liiga kõrge lipiidide sisaldus. Lipiidide hulka kuuluvad kolesterool, triglütseriidid ja lipoproteiinid.

“Hea” kolesterool ehk HDL-kolesterool.

HDL aitab organismil LDL-kolesteroolist vabaneda. Kui HDL-kolesterooli sisaldus veres on madal, suureneb risk südamehaiguse tekkeks. Arvatakse, et kõrge HDL-i tase vähendab südame- ja veresoonkonnahaiguste riski, seetõttu nimetatakse seda sageli “heaks” kolesterooliks.

“Halb” kolesterool ehk LDL-kolesterool.

LDL-il on halb omadus kleepuda veresoonte seintele. Seega, mida rohkem on veres LDL-kolesterooli, seda suurem on ka risk südamehaiguse tekkeks.

Triglütseriidid

See on oluline energia varuallikas organismis. Kui vereringes on triglütseriidide liiasus, ladestatakse osa neist rasvkoesse. Suurenenud triglütseriidide ja LDL-kolesterooli sisaldus viitab kõrgenenud südamehaiguste riskile.

Kõrge vererõhk ehk hüpertoonia.

Kõrgenenuks peetakse vererõhku, mis korduvatel mõõtmistel ületab normiks peetava piiri – süstoolne < 140 ja diastoolne < 90 mmHg.


Kuidas meie aitame?

  • Koostame personaalse toitumiskava
  • Aitame vajaduse korral kokku panna ravimeeskonna. Teeme meelsasti koostööd perearstiga ning aitame sul leida sobiliku toitumisterapeudi.
  • Pakume järjepidevat juhendamist ja aitame sul püsida motiveerituna
  • Anname teadmisi tervislikust toitumisest ja tervisliku toiduvalmistamise viisidest
  • Aitame koostada sulle sobiliku treeningplaani. Vajaduse korral aitame leida personaaltreeneri
  • Pakume abi ja tuge puhkuse ajal õigesti toitumiseks
  • Aitame ennetada tagasilööke