Bariaatriline kirurgia on tänapäeval üks kiiremini arenevaid kirurgiaharusid.
Maovähenduse operatsioonide arv kasvab iga aastaga nii Ameerikas kui ka meil Euroopas.
Kui 2010. aastal tehti Eestis 247 maovähendusoperatsiooni siis 2012. aastal 575.
Võimalikest kirurgilise ravi komplikatsioonidest on viimasel ajal meedias palju räägitud, toitainetega seotud probleemid on aga millegi pärast tahaplaanile jäetud.
Bariaatilise kirurgia meetodid
Bariaatrilised operatsioonid on oma olemuselt kas restriktiivsed (mao mahu vähendamisega piiratakse korraga alla neelatava tahke toidu hulka), malabsorptiivsed (osa peensoolt lülitatakse toidu passaazhist välja) või eelmiste kombinatsioonid.
Eestis kasutatakse põhiliselt 2 operatsioonitüüpi:
- Maost möödajuhtiv operatsioon (gastric bypass). Selle puhul mao ülaosa läbistamise teel tekitatakse uus vaike magu. Sellest omakorda juhitakse toit sooleanastomoosi abil peensoolekeskossa. Toidu ja sapi ning pankreasenõre Ühinemine toimub alles peensoole keskosas.
- Maopaela asetamine ehk bandingoperatsioon (gastric banding). Selle meetodi puhul asetatakse mao ülaosa ümber pael, mille abi l moodustatakse mao ülaosalt ligikaudu 30 ml mahutav uus magu. Seadeldise uks peenikese toruga ühendatud osa tuuakse kõhunaha alla ning sinna on võimalik vedelikku süstida või sealt eemaldada ja sellega muuta ka vaikese mao valendiku diameetrit.
Toiteainetega seotud probleemid
- Toitainete imendumise häired ( sagedam malabsorptiivsete operatsioonide järel).
- Toitainete defitsiit nende ebapiisava manustamise või oksendamise tõttu( sagedam restriktiivsete operatsioonide järel).
Maovähendusoperatsioonide järgselt peaks patsient erilist tähelepanu pöörama järgmistele toitainetele:
Valk
Valk on vajalik organismi kasvuks ja ehituseks. Peaaegu kõik ensüümid ning osad hormoonid on valgulise koostisega. Valgud osalevad aktiivselt antikehade tootmises ja tagavad organismi tugeva ning toimiva immuunsüsteemi. Valkude defitsiidi korral jääb organismis mõni neist tähtsatest ülesannetest täitmata.
Enne ja pärast bariaatrilist operatsiooni soovitatakse patsiendile valgurikast toitu( vähemalt 50-60g, soovitatavalt 70-120 g päevas).
Mitmed uuringud näitavad, et esimesel operatsiooni järgsel aastal tarbitakse valku alla soovitusliku päevase koguse [1] [2].
Loomseid valke sisaldavad: muna, piim, kala ja liha.
Taimseid valke sisaldavad: kaunviljad, pähklid, seemned.
Raud
Inimorganism vajab rauda põhiliselt hapnikku transportiva hemoglobiini ja hapnikku lihaskoes salvestava müoglobiini sünteesiks. Rauda on vaja ka vastupanuvõime suurendamiseks stressile, väsimuse vähendamiseks ja naha normaalse värvuse tagamiseks.
Raua defitsiidi korral ilmnevad: kahvatu nahk, ebanormaalne väsimus, pearinglus, ärrituvus, neelamisraskused ja südamepekslemine (eriti koormuse puhul).
Sümptomiteks võivad olla ka kõhukinnisus, küünte rabedus, nõgusaküünelisus. Ka vitamiin B6 ja tsingi üheaegne defitsiit võib avalduda samasuguste sümptomitena.
Raua puudus on kõige levinum toitainete defitsiit pärast bariaatrilist operatsiooni. Uuringud näitavad, et raua defitsiit esineb koguni 12- 47 % patsientidest [3] [4].
Rauda sisaldavad: punane liha, munad, rohelised juurviljad, metsmaasikad.
D-vitamiin
D-vitamiin soodustab kaltsiumi imendumist seedetraktist ja fosfori assimilatsiooni, mis on vajalik luude ja hammaste moodustumiseks. D-vitamiin aitab kaasa nende ensüümide sünteesile limaskestas, mis tegelevad olemasoleva kaltsiumi aktiivse transpordiga. Samuti on vaja teda normaalse südametegevuse ja verehüübimise saavutamiseks ning stabiilse närvisüsteemi ja vererõhu säilitamiseks.
D-vitamiini defitsiit soodustab teatud vähiliikide, südamehaiguste ja osteoporoosi teket.
Uuringud näitavad, et 25- 80 % patsientidest on D-vitamiini defitsiiti enne bariaatilist operatsiooni ja 57 % patsientidest üks aasta pärast bariaatrilist operatsiooni [5] [6] [7] .
D-vitamiini sisaldavad: rasvane kala, muna, või ja maks.
Kaltsium
Kaltsium on oluline komponent organismis, eriti luudes ja hammastes. Lisaks osaleb see mineraal ka vere koagulatsioonis, närvi signaalide edastamises ja lihaste kokku tõmbumises.
Kaltsiumi defitsiidi levinud tunnused on: lihaste krambid, luude pehmumine ja osteoporoos.
Kaltsiumi imendumist soodustab ennekõike D-vitamiin, aga oma roll on ka rasvadel, magneesiumil ja teistel toitainetel.
Uuringud näitavad, et 60 % patsientidest peaksid D3 vitamiini ja kaltsiumi preparaate regulaarselt tarbima isegi kaks aastat pärast bariaatrilist operatsiooni [8].
Kaltsiumi sisaldavad: piim ja piimatooted, kala, tumerohelised taimeosad.
B12-vitamiin
B12-vitamiin mängib olulist rolli organismi energia metabolismis, aitab säilitada tervet närvisüsteemi ja on punaste vereliblede koostises.
B12-vitamiini defitsiidi esmatunnused on: neuriit, ärritatavus, mälulüngad, menstruatsioonitsükli häired, halb kehalõhn ja üldine nõrkus.
Pärast bariaatrilist lõikust võib vitamiin B12 imendumine olla häiritud. Uuringud näitavad, et 70, 1 % patsientidest on madal B12-vitamiini tase pärast bariaatrilist operatsiooni. 39,6 % esineb B12-vitamiini defitsiit [9].
B12-vitamiini sisaldavad: maks, mereannid, liha, piimatooted ja munakollane.
Rasvlahustuvad vitamiinid A, K ja E
Bioloogiliselt on A-vitamiin vajalik nägemisega seonduvate rakkude ning rakkude kasvufaktorite normaalse talitluse tagamiseks.
A-vitamiini pikaajaline defitsiit võib põhjustada: silma kuivust, vähendada nägemisvõimet kuni nägemise kaotuseni, tekitada naha- ja hingamisprobleeme ning kõhulahtisust.
A-vitamiini sisaldavad: maks, piimatooted , kollased ja oranžid puu- ja köögiviljad.
K- vitamiini peamised ülesanded on verehüübimine ja veresoonte parandus.
K-vitamiini puudusel võivad kergesti tekkida sinikad ja verejooksud.
K-vitamiini sisaldavad: rohelised taimeosad ja õlid.
E-vitamiini on vaja : rakkude vananemise pidurdamiseks; kapillaaride seinte tugevamaks muutmiseks; ümfotsüütide, puna- ja valgeliblede kaitseks; veretrombide ärahoidmiseks või lahustamiseks; soodustamaks toitainete transporti rakkudeni; vere kolesteroolisisalduse vähendamiseks; glükogeeni ladestumise soodustamiseks maksas ja järglaste saamiseks, fertiilsuse säilitamiseks.
Kestev vitamiin E defitsiit põhjustab täiskasvanuil: spermatogeneesi häireid; rasestumise häireid; raua metabolismi häireid; oluliselt suuremat riski katarakti, südame- ja veresoonkonna haiguste tekkeks; oluliselt suuremat riski kasvajate tekkeks ja arenguks; suuremat riski neurodegeneratiivsete häirete tekkeks; lihasdüstroofiat; suuremat riski maksa- ja neerukahjustuste tekkeks ja enneaegset vananemist.
E-vitamiini sisaldavad: taimsed õlid, pähklid, seemned, idandid.
Pärast bariaatrilist lõikust võib olla rasvlahustuvate vitamiinide imendumine häiritud. Uuringud näitavad, et pärast malabsorptiivset operatsiooni esineb 69% A- vitamiini defitsiit, 7,1 % E-vitamiini defitsiit ja 68 % K- vitamiini defitsiit [10].
Kokkuvõtteks
Pärast maovähenduslõikust peab patsient olulist tähelepanu pöörama valgu, raua, D- vitamiini, kaltsiumi, B12-vitamiini ja rasvlahustuvate vitamiinide tarbimisele.
Lõikuse järgselt väheneb söödava toidu kogus ja seega ei ole võimalik piisavas koguses vitamiine ning mineraalaineid üksnes toiduga saada. Juurde tuleks tarbida kvaliteetseid toidulisandeid. Sobiva doosi määrab vajadusel raviarst.
[1] Bavaresco M, Paganini S, Lima TP, et al. Nutritional Course of Patients Submitted to Bariatric Surgery. Obes Surg. 2008
[2] Moize V, Geliebter A, Gluck ME, et al. Obese patients have inadequate protein intake related to protein intolerance up to 1 year following Roux-en-Y gastric bypass. Obes Surg. 2003;13:23–8.
[3] Brolin RE, Leung M. Survey of vitamin and mineral supplementation after gastric bypass and biliopancreatic diversion for morbid obesity. Obes Surg. 1999;9:150–4.
[4] Brolin RE, Gorman JH, Gorman RC, et al. Are vitamin B12 and folate deficiency clinically important after roux-en-Y gastric bypass? J Gastrointest Surg. 1998;2:436–42.
[5] Flancbaum L, Belsley S, Drake V, et al. Preoperative nutritional status of patients undergoing Roux-en-Y gastric bypass for morbid obesity. J Gastrointest Surg. 2006;10:1033–7.
[6] Ernst B, Thurnheer M, Schmid SM, et al. Evidence for the necessity to systematically assess micronutrient status prior to bariatric surgery. Obes Surg. 2009;19:66–73.
[7] Brolin RE, LaMarca LB, Kenler HA, et al. Malabsorptive gastric bypass in patients with superobesity. J Gastrointest Surg 2002;6:195-203; discussion 204-205.
[8] Gasteyger, C., Suter, S., Gaillard, R.C., & Guisti, V. (2008). Nutritional deficiencies after Rouen-Y gastric bypass for morbid obesity often cannot be prevented by standardmultivitamin supplementation. American Journal of Clinical Nutrition, 87, 1128-1132.
[9] Amaral JFThompson WRCaldwell MDMartin HFRandall HT Prospective hematologic evaluation of gastric exclusion surgery for morbid obesity. Ann Surg 1985;201186- 193
[10] Slater GH, Ren CJ, Siegel N, et al. Serum fat-soluble vitamin deficiency and abnormal calcium metabolism after malabsorptive bariatric surgery. J Gastrointest Surg. 2004;8:48–55. discussion 54–5.
Sisesta kommentaar