Tervise Arengu Instituudi 2012. aasta Eesti
täiskasvanud rahvastiku tervisekäitumise uuringu andmetel on jätkuvalt tõsiseks probleemiks täiskasvanute ülemäärane kehakaal.
Ülekaalus (kaaluindeks 25,05–29,9) oli 35,9% meestest ja 25,6% naistest.
Rasvunud (kaaluindeks 30 või rohkem) olid 18,6% meestest ja 19,3% naistest, näitaja on pidevalt kasvanud alates 1994. aastast. Rasvunuid oli kõige rohkem 55–64-aastaste seas ja enamikes vanuserühmades (va kõige nooremad ja vanemad) oli nende osa suurem meestel [1].
ÜLEKAALU JA RASVUMISE PÕHJUSED
Ülekaalu ja rasvumise põhjusteks on:
- geneetilised tegurid,
- elustiil,
- psühholoogilised tegurid,
- füüsilised tegurid.
KOOKOSEÕLI KOOSTIS
Kookospähkliõlis on ligikaudu 92% küllastatud rasvhappeid, 6% monoküllastamata rasvhappeid ja 2% polüküllastamata rasvhappeid. Küllastatud rasvhapetest peamise osa moodustab lauriinhape (44,6%), järgnevad müristikhape (16,g8%), palmitiinhape (8,2%) ning kaprüülhape (8%). Küllastumata rasvhapetest sisaldab kookoseõli oleiinhapet (6%) ja linoolhapet (2%) [2].
KOOKOSEÕLI JA KAALULAGETAMINE
Mitmed uuringud näitavad, et keskmise kookoseõli regulaarne tarbimine aitab kaasa kehakaalu langusele.
Kuidas kookoseõli aitab kaalu langetada?
- Kookoseõli sisaldab keskmiselt vähem kaloreid kui teised toiduravad. 1g Kookoseõli sisaldab 8,6 kcal, muud õlid keskmiselt 9 kcal .
- Kookoseõli tekitab kiiresti täiskõhutunde ja aitab ära hoida näljatunnet toidukordade vahel [3].
- Kookoseõli kiirendab ainevahetust. Uuringud näitavad, et peale toidukorda, mis sisaldab keskmise ahelaga triglütseriide, jääb ainevahetus aktiivseks veel 24 tunniks [4].
- Kookoseõli ei ladestu rasvana. Keha kasutab keskmise ahelaga triglütseriide eelkõige energia tootmiseks [5] [6].
- Kookoseõli seedub kergesti ja ei vaja pankrease seedeensüüme ega sappi. Keha kulutab rohkem kaloreid [7] [8] [9].
SOOVITUSLIK KOGUS
Tervise Arengu Instituudi ja Eesti Toitumisteaduste Seltsi poolt 2006 . aastal välja antud “Eesti toitumis- ja toidusoovitused“ ei soovita südame ja veresoonkonna normaalse töö tagamiseks tarbida küllastunud rasvhappeid üle 10% päevasest toiduenergiast [10].
Samuti ei soovita Eesti Toitumisteraapia Assotsiatsiooni poolt 2011. aastal välja antud „Tervisliku toitumise juhised“ ületada küllastunud rasvhappeid tarbida üle 10 % i [11].
Rasvu soovitatakse tarbida 4-7 portsjonit päevas. Küllastunud rasvhappeid soovitatakse tarbida 2 portsjonit päevas ja sealjuures ei tohi küllastatud rasvhapete kogus ületada 1/3 päevasest rasvakogusest. 1 portsjon küllastunud rasvu on 1 viil peekonit, 1 tl võid, 1-2 spl koort olenevalt rasvasisaldusest, 1 tl majoneesi vm salatikatet.
Seega tuleks kookosepähkli õli tarbida kuni 2 portsjonit. 1 portsjon on 1 tl päevas.
KOKKUVÕTE
Kõige lihtsam samm kuidas kookoseõlist kaalu langetamise juures kasu saada on vahetada oma toiduvalmistamiseks mõeldud õlid välja kookoseõli vastu.
Tänu kõrgele küllastatud rasvhapete sisaldusele on kookosõli ideaalne praadimiseks ja küpsetamiseks. Samuti sobib ta hommikul pudru sisse ja kuumadesse jookidesse
Rafineerimata kookoseõli sulab juba 24-25 C juures ning suitsema hakkab 170 C juures. Erinevalt teistest rasvadest ja õlidest ei kahjustu kookoseõli ka kõrgetel temperatuuridel.
Muidugi tuleb arvestada ka sellega, et kui inimene istub päev otsa televiisori taga ja sööb sõõrikuid, ei ole kookoseõlist mitte mingisugust kasu. Kookose õli aitab kaalu langetada kui see on osa tervislikust toitumisest ja liikumisest
[1] http://www.tai.ee/terviseandmed/uuringud
[2] http://nutritiondata.self.com/facts/fats-and-oils/508/2
[3] Rolls BJ, Gnizak N, Summerfelt A, Laster LJ. Food intake in dieters and nondieters after a liquid meal containing medium-chain triglycerides. Am J Clin Nutr. 1988;48:66–71.
[4] Bergson,G., et al. In vitro inactivation of Chlamydia trachomatis by fatty acids and monoglycerides. Antimicrobial Agents and Chemotherapy 1998; 42:2290.
[5] Greensberger, N.J. and Skillman, T.G. Medium-chain triglycerides: physiologic considerations and clinical implications. N Engl J Med 1969; 280:1045.
[6] Geliebter, A. Overfeeding with meedium-chain triglycerides diet results in diminished deposition of fatt. Am J of Clin Nutr 1983; 37:104.
[7] Flatt, J. P., Ravussin, E., Acheson, K. J. & Jequier, E. (1985) Effects of dietary fat on postprandial substrate oxidation and on carbohydrate and fat balances. J. Clin. Investig. 76:1019-1024.
[8] Hill, J. O., Peters, J. C., Yang, D., Sharp, T., Kaler, M., Abumrad, N. N. & Greene, H. L. (1989) Thermogenesis in humans during overfeeding with medium-chain triglycerides. Metabolism 38:641-648.
[9] White, M. D., Papamandjaris, A. A. & Jones, P.J.H. (1999) Enhanced postprandial energy expenditure with medium-chain fatty acid feeding is attenuated after 14 d in premenopausal women. Am. J. Clin. Nutr. 69:883-889.
Sisesta kommentaar